Знести або добудувати: що чекає 7-поверховий недобуд на Лазурному

Суперечки навколо будівлі між виконкомом та власниками загрузли у судових позовах і, схоже, справа піде на друге коло судових розглядів

Тема нещасних недобудов 1997 року на околиці Лазурного, який у народі називають “Чечнею” (насправді мікрорайон нібито планували назвати “Перлинний”), останнім часом помітно пожвавішала.

Помітний інформаційний сплеск навколо неї виник ще півтора роки тому, в період активної фази передвиборчих баталій, як одна з обіцянок нинішнього мера розібратися з небезпечними об’єктами та вирішити проблему.

Семиповерхова недобудована будівля по Софіївській, 4-б, давно користується в місті поганою популярністю: час від часу там трапляються НП і часом із трагічним результатом. Буквально два місяці тому там упала до шахти ліфта 17-річна дівчина. Роком раніше з 7 поверху стрибнула вниз і розбилася 13-річна дитина. У 2012 році тяжко травмувався 17-річний хлопець, впавши з 3 поверху.

Два суди проблему не вирішили
Наприкінці минулого року міська влада начебто взялася вирішувати проблему.

З одного боку, мікрорайон потрапив у сферу інтересів забудовників. Ще під час перебування мером Андрія Панкова Міжнародна організація з питань міграції задумала будувати там два житлові будинки для переселенців. Згодом, з приходом Гончаренка, було оголошено про плани силами приватних інвесторів зводити там цілий житловий мікрорайон “Європейський”.

Крім того, було створено комісію з ліквідації недобудов, яку очолив заступник міського голови Сергій Смирнов.

З двоповерховим недобудовою двопід’їзного 9-поверхового будинку, що не відбувся, за адресою вул. Софіївська, 2-б справа начебто більш-менш зрушила з мертвої точки. Там, за словами мера, немає жодних власників і справа була лише в наявності грошових коштів та проекту робіт із зносу.

За інформацією заступника міського голови Сергія Смирнова, який за сумісництвом очолює комісію з ліквідації недобудов, станом на липень поточного року розроблялася проектно-кошторисна документація на роботи з демонтажу 2-поверхівки.

Щоб роботи обійшлися дешевше, знести його планували разом із сусідньою недобудованою 9-поверхівкою за адресою Софіївська, 4-б, яка свого часу встигла звести 7 поверхів. Але з нею все виявилося не так просто. Права на 7-поверховий недобуд заявив власник – Житлово-будівельний кооператив “Космос-29”.

Влада міста подала заяву до міського суду про передачу 7-поверхової недобудованої будівлі у власність Краматорської територіальної громади для того, щоб на законних підставах її знести.

9 липня поточного року суд першої інстанції ухвалив рішення на користь виконкому, але на його рішення представники ЖБК “Космос-29” подали апеляцію.

Донецький обласний апеляційний суд своєю ухвалою від 8 грудня поточного року частково задовольнив апеляційну скаргу ЖБК та скасував рішення Краматорського міського суду, залишивши заяву про передачу недобудови у власність громади без розгляду.

Касаційну скаргу на ухвалу апеляційного суду до Верховного суду навряд чи хтось подаватиме, але, як нам стало відомо, жодна зі сторін на шляху до своєї мети не має наміру зупинятися.

Коротка історія “космічної” колізії
Цілі міської влади у цій історії цілком зрозумілі, у разі вони були неодноразово озвучені і мером та її підлеглими. А про те, як влада має намір далі діяти – поговоримо трохи згодом.

Але для повного розуміння конфліктної ситуації потрібно знати цілі та наміри другої сторони, а заодно невелику передісторію всіх цих перипетій. Про це нам розповіла адвокат Анастасія Проніна, яка представляє в суді інтереси ЖБК “Космос-29”, а також віднедавна є новообраним головою ЖБК.

Основна колізія, навколо якої і будуються судові розгляди сторін, полягає в наступному.

ЖБК “Космос-29” було створено у 1993 році. Будівництво будинку велося до 1997 року і припинилося через брак коштів, інфляційні процеси та інші проблеми соціально-економічного характеру. Члени кооперативу стали вирішувати свої житлові питання хто будь що, а недобуд простоював.

На сьогоднішній день позов із містом за право власності веде ЖБК “Космос-29”, зареєстрований як юридична особа та внесений до держреєстру 4 квітня 2013 року.

Міська влада наголошує саме на цьому: “Будинок будував кооператив, створений у 1993 році, а ви зареєструвалися в 2013-му, отже, жодного відношення до того будинку не маєте”.

Анастасія Проніна коментує цю претензію в такий спосіб. Кооператив створено 1993 року. На той момент не було ще жодних електронних реєстрів, його було створено на підставі рішення Краматорського виконкому. Набагато пізніше, вже у 2004 році, набув чинності Закон про кооперацію, який зобов’язував зареєструвати організацію належним чином, внести до реєстрів тощо.

“Так, це було зроблено пізніше у 2013 році, але це не заборонено законодавством і жодного порушення закону в цьому немає. І немає жодних підстав вважати, що кооператив, створений у 1993 році та нинішній ЖБК “Космос-29″ – це не одне і те саме”, – коментує Проніна.

Втім, апеляційний суд, як випливає з ухвали, більше орієнтувався не на дотримання порядку реєстрації ЖБК, а на той факт, що визнання будівлі безхазяйним та передача його у власність громади може ущемити права вкладників.

Однак тут слід зробити ще одну важливу ремарку. Ця справа розглядалася судами як “окрім провадження”. Це такий вид невинного судочинства, спрямований на встановлення певних фактів, що мають значення для відстоювання інтересів сторін. Простіше кажучи, сторони сперечалися про факти, чи є будівля безхазяйною чи ні тощо. Але вони цілком можуть затіяти ще й позовну суперечку про право власності на будинок.

“Космос-29” сьогодні – хто це і чого вони хочуть
Анастасія Проніна розповіла, що зі 160 первісних членів кооперативу на сьогоднішній день вдалося розшукати та встановити контакти приблизно з 50-60 із них.

За даними держреєстру юридичних осіб, засновниками ЖБК “Космос-29” є 6 осіб, а головою значиться Олександр Савченко. Але, за словами Анастасії Проніної, загальними зборами голову ЖБК нещодавно було переобрано і на цю посаду було обрано її.

“Ми хочемо найняти спеціалістів-архітекторів, які дадуть нам висновок: чи можливо добудувати цей будинок, або знести його та побудувати новий, – розповідає Проніна. – Наскільки ми знаємо, зараз до міста прийшли інвестори і вже є державна програма та пільгові умови щодо надання кредитів І, напевно, можна кредит взяти і добудувати будинок.Так, у членів кооперативу вже є своє житло, але у них є діти та онуки.Тому частина людей готові брати участь у цьому, але з умовою, щоб була врахована сума, яку вони вже внесли.Це різні суми.Вкладники вносили гроші в еквіваленті від 1 до 3 тис доларів, все по-різному.У нас є чеки.Треба сідати і перераховувати, тому що в 1993-1996 роках це були ще карбованці. перерахунок, хто скільки вніс, провести інвентаризацію і вирішити питання.Може бути хтось із інвесторів захоче цей будинок купити під якесь будівництво.Вони нам або компенсують вартість або люди інвестуватимуть у квартири т пайової участі”.

За словами Анастасії Проніної, люди не заперечуватимуть навіть якщо буде ухвалено рішення знести будинок. Єдине, чого вони хочуть у цьому випадку – отримати компенсацію внесених коштів у адекватно перерахованих на сьогодні розмірах.

Мер: “Ми знову готуємо документи до суду”
На прохання прокоментувати ситуацію, що склалася, і розповісти про подальші плани міської влади щодо будинку, міський голова Олександр Гончаренко розповів, що мета влади – знести будівлю і вони мають намір йти в цьому питанні до кінця.

“Рішення суду першої інстанції було скасовано з тієї причини, що у суді першої інстанції воно розглядалося у порядку «окремого провадження». Оскільки суд апеляційної інстанції вбачає наявність спору про право власності (тобто ЖБК «Космос-29» заявляє свої права на це будівлю) ми як Краматорська міська рада не згодні з таким становищем.

Немає жодного, на наш погляд, належного документа, який би підтверджував бодай якесь відношення ЖБК «Космос-29», як юрособи, яка була зареєстрована у 2013 році, до цієї недобудованої будівлі.

У будь-якому разі вже зараз ми готуємо документи для подання до суду першої інстанції знову, але вже не в порядку окремого провадження, а в порядку позовного провадження. Дуже сподіваюся, що суд першої інстанції оперативно його розгляне та поставить у ньому крапку остаточно”, – відповів мер.

Чи можна якось домовитись?
На питання про те, чи не намагався кооператив раніше вирішити проблему і чому активно включився у боротьбу за будівлю лише після того, як виконком заявив про наміри знести її, Анастасія Проніна каже, що спроби вирішити проблему нібито робилися й раніше, але вона тоді ще не була головою ЖБК і не знає подробиць.

“Намагалися шукати якісь шляхи вирішення проблеми, навіть намагалися щось спільно вирішувати і з міською владою, тоді мером ще був Панков, але чомусь не вийшло нічого. Я не знаю подробиць, я тоді ще не була головою. Тільки недавно на загальних зборах мене обрали головою та ще одну людину – моїм заступником”, – каже вона.

При цьому Анастасія стверджує, що нинішній мер не надто налаштований йти на контакт із ЖБК, будучи впевненим у тому, що будинок знесуть і справу з кінцем.

Сам же мер каже, що ніколи не відмовлявся від переговорів із ЖБК, але при цьому впевнений у своїй правоті та необхідності зносу будівлі.

“Насправді Краматорська міська рада ніколи не відмовлялася від зустрічі з учасниками кооперативу, – коментує мер. – Більше того, голова кооперативу ЖБК «Космос-29» Олександр Савченко неодноразово був у мене на прийомі, був у всіх структурних підрозділах виконкому, які беруть участь у процесах, пов’язаних з визначенням подальшої долі цієї будівлі, але конструктивного спілкування, яке б спричинило прийняття рішення не було, на превеликий жаль.

У будь-якому разі, якщо учасники ЖБК стверджують, що вони згодні зносити будівлю – я вважаю це правильне і справедливе рішення. Оскільки нагадаю, що за останні кілька років там зазнали травм різного ступеня тяжкості, у тому числі несумісні з життям, діти, підлітки та інші мешканці міста. Якщо учасники ЖБК «Космос-29» у судовому процесі так завзято доводять своє право власності, що будівля не безгоспна, то звертаю увагу, що володіння ним зобов’язує відповідно до законодавства відповідним чином її утримувати. Тоді, власне, питання – що вони, як власники, зробили, щоб а) – будівля була не аварійною? б) – був соціально-небезпечним?”

Питання щодо компенсації учасникам кооперативу у разі зносу недобудови мер залишив без коментарів.

Про безпеку
“Ми чекали на рішення апеляційного суду. Якби будівлю передали виконкому під знесення, тоді нас це питання вже не цікавило б, – відповідає Анастасія Проніна на запитання про те, як вони мають намір забезпечувати безпеку на території недобудови. – Оскільки суд відмовив у передачі виконкому недобудови, то найближчого тижня ми плануємо провести загальні збори та прийняти рішення, що робити – можливо поставити огорожу чи інформаційні банери із попередженнями. Зрозуміло, що цієї ж миті будинок ні добудувати, ні знести, не можна, тому якісь заходи вживатимемо, швидше за інформаційний характер”.