У Краматорську відкрилася виставка до 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи

У Музеї історії Краматорська відкрилася виставка до 35-річчя Чорнобильської трагедії. 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС стався вибух такої сили, що наслідки цієї аварії відчула не тільки Україна, а й сусідні країни.

На виставці представлені унікальні матеріали: фотографії, документи, особисті речі ліквідаторів, обмундирування, інструменти та ін.

За словами директора Музею історії Наталії Волошиної, в ліквідації наслідків аварії взяли участь 790 жителів Краматорська. На жаль, багатьох з них вже немає в живих. Один з них – колишній керівник відділу культури Краматорська Микола Кулинич. Він працював в самому епіцентрі вибуху і організовував бригади для прибирання радіоактивного сміття з даху 3 енергоблоку, куди потрапили уламки реактора. Микола Кулинич особисто піднімався на дах 70 разів.

За словами директора Музею історії Наталії Волошиної, постраждав не тільки Чорнобиль, а й місто атомників Прип’ять, який знаходився всього в 3 км від станції. Місто, в якому середній вік жителів був від 28 до 30 років. Жителі цих населених пунтку все отримали великі дози опромінення.

«Якщо задуматися, то виникає питання – як можна було побудувати атомну електростанцію в курортній зоні. Це був прекрасний край – ліс, річка. Там було багато дитячих таборів, будинків відпочинку. Благодатний край, який після вибуху став зоною, зоною відчуження »- сказала Наталія Волошина.

Згадками про роботу в зоні відчуження на виставці поділилися ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС. На початку травня був сформований 442 Донецький окремий полк цивільної оборони.

Так, Юрій Черкасов був бійцем частин хімзахисту: «Мене призвали через військкомат. Ми займалися дезактивацією 1 і 2 реактора. Я працював з 22 грудня по початок березня. Якраз знизили дозу максимальну дозу опромінення до 20, до цього було 25. Тобто, коли людина її набирає, йому вже не можна більше працювати в зоні відчуження.

Дозиметра у кожного працівника не було. Був в наметовому таборі дозиметрист, який обходив кілька разів на день намети і заміряв рівень радіації. На роботі на станції використовувався накопичувач, який був у старшого в групі. І потім накопичувач по приїзду з нього знімали показання і записували дозу радіації на кожного ».

На момент аварії Юрію Черкасову було 24 роки. По приїзду додому вже через тиждень він відчув себе погано, звернувся до лікаря. Але лікар навіть не знав, як йому допомогти. Уже в 32 роки у Юрія була група по інвалідності.

Сергій Новіков працював в правоохоронних органах. У завдання його підрозділи входив пошук зниклих людей, тих, хто переховувався від слідства, також в завдання входило припинення крадіжок в зоні відчуження та ін.

«Я спочатку образився, що мене відправили в прип’ятський міськвідділ. Сказав, що писав рапорт на Чорнобиль, а мене в якусь Прип’ять … А потім все зрозумів …

Ми прибули на місце подій через місяць після аварії. Формувалися перші підрозділи в основному з добровольців.

Завдання були різні – виявити загубилися, з’єднати сім’я, знайти які сховалися від слідства. Ми повинні були не допустити розносу по всій країні радіоактивного майна. Були сформовані спеціальні оперативні групи, які займалися об’їздом сектора контролю. Були стаціонарні пости, на яких несли службу наші співробітники.

У червні місяці людям дозволили вивозити деякі речі – гроші. На КПП їх міняли після перевірки дозиметром, на нерадіаційні. Також можна було вивезти посуд, кришталь. Заборонені були до вивезення килими, хутряні вироби, радіоелектроніка, автомобілі.

Людям виплачувалася компенсація від держави за втрачене майно. Але вона була невеликою.

Ось кажуть, подвиг. Все життя людська – це подвиг. А для нас подвиг – це коли людину ніхто не змушує, а він ризикує життям, здоров’ям, і не заради кишені свого, а заради порятунку інших. І ті хлопці, які там працювали, вони дійсно зробили подвиг. А ми виконували свої службові обов’язки »

Цифри

З 790 осіб в ліквідації наслідків аварії брало участь 55 медпрацівників.

Кожен 4-й пожежний Краматорська в той період працював в зоні аварії на ЧАЕС.

46 працівників правоохоронних органів Краматорська брали участь в ліквідації наслідків аварії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *