У Краматорську комунальники ставлять ґрати на отвори у підвалах. Зоозахисники проти

“Або коти, або зайві гігакалорії”, – кажуть у компанії, що управляє.

У Краматорську біля 56-го будинку на вул. Палацової стався конфлікт між місцевим мешканцем та комунальниками. Останні прийшли ставити грати на продухи – отвори у підвалах, які служать для їхньої вентиляції.

На відео, опублікованому краматорчанином Олександром Безперстовим, видно, як комунальники ставлять ґрати на один їхній продух. Олександр емоційно просить їх не робити цього, і отримує не менш емоційну відповідь: “Мужик, відчепись, а?”.

“Щойно звідси вибігла кішка, там ще залишилися двоє кошенят. Ви забили всі “дірки”, як вони виходитимуть?”, – каже Олександр.

Після того, як комунальники забили ґрати, чоловік спробував її зірвати. Він розповів журналісту Kramatorsk Post, що взяв ножиці по металу та вирізав дірки у цих ґратах. За його словами, у їхньому дворі щонайменше у чотирьох отворах живуть коти.

Олександр також викликав поліцію. На відео, яке він опублікував у Фейсбуці, патрульні, що приїхали на виклик, кажуть, що в діях комунальників немає ознак адміністративного чи кримінального правопорушення, а коти можуть вийти зі підвалу зі зворотного боку будинку.

“Ти тільки поясни кошеням, які тут живуть, що треба оминати!”, – емоційно парирує Олександр.

Прес-офіцер батальйону патрульної поліції Краматорська та Слов’янська Ксенія Яцен розповіла Kramatorsk Post, що 25 жовтня на лінію 102 зателефонував місцевий мешканець та повідомив, що працівники ЖЕКу закривають у підвалах отвору. На його думку, через це можуть постраждати тварини.

“Коли патрульні прибули на місце події, поспілкувалися із заявником та працівниками ЖЕКу. За їхніми словами, вони закрили вентиляційні отвори у підвалі за потребою, тільки з боку під’їзду, але шкоди тваринам це не завдало. Бо інший вихід із підвалу, через який могли б вийти тварини, вони залишили відкритим. Внаслідок конфлікту було припинено, претензій сторони не мали”, – розповіла представник патрульної поліції.

Наступного дня Олександр опублікував у Фейсбуці пост у двох котах: “Цих милих котиків учора намагалися не пустити додому”.

Як це пояснюють у “Ладісі”

Директор Управляючої компанії (УК) “Ладіс” Дмитро Литвинов на апаратній нараді 26 жовтня повідомив, що такі грати ставляться як заходи щодо утеплення підвалів в опалювальний період. І такі ґрати ставлять у всіх будинках, які обслуговує компанія.

“Або коти, або зайві гігакалорії”, – сказав Литвинов.

Котів визнали частиною екосистеми міста
Торік у вересні депутати Краматорської міськради підтримали петицію краматорчанки Лариси Перепилиці про визнання вуличних котів частиною екосистеми міста.

Мешканка Краматорська звертала увагу на випадки, коли коти виявляються замурованими у підвалах житлових будинків та гинуть через це. На думку краматорчанки, коти виконують важливу функцію – знищують гризунів, які є переносниками багатьох інфекцій.

Щоб такі корисні тварини не гинули, Перепелиця запропонувала визнати їх частиною екосистеми міста та забезпечити їм вільний доступ до підвалів та горищ – як це вже зробили у Львові, Києві та Одесі. Паралельно з цим пропонує проводити стерилізацію, вакцинацію, реєстрацію кішок, а також облаштовувати для них напувалки.

Депутати тоді зобов’язали відділ комунального господарства врахувати пропозиції краматорчанки під час розробки “Програми охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами у Краматорську на 2021-2023 роки”.

Рішення депутатів також передбачало, що керуюча компанія “Ладіс”, кооперативне об’єднання “ЖБК” та ОСББ повинні експлуатувати підвали та горища будинків таким чином, щоб не допустити ізоляції в них вуличних котів.

Наталія Тітомир, керівниця зоозахисного благодійного фонду “Друг” та депутата міськради, сказала Kramatorsk Post, що рік тому депутати підтримали петицію “з дивним формулюванням”.

“Я, маючи на руках цю петицію, не можу сказати: “Товариші, вам заборонено закривати підвали”, – каже вона. Наталія вважає, що потрібно написати нову петицію, де буде чітко прописаний цей момент, але, за її словами, поки що не у когось із зоозахисників не доходять до цього руки.

Тітомир каже, що підвали не можна закривати з кількох причин. Перша причина – для забезпечення вентиляції у підвалах. Друга – там одразу поселяються щури.

“Коти не ходять у туалет там, де вони живуть. Вони ходять у туалет на вулицю. Пацюків вони ловлять дуже ефективно. Для людей, на мій погляд, це вагомі аргументи. Ну і практика показує, що як тільки закривають підвал, на перших поверхах одразу починається грибок, підвищується вологість”, – каже депутат.

Як це питання вирішують у ОСББ
У Краматорську налічується понад 900 багатоквартирних будинків. 772 будинки обслуговує КК “Ладіс”, 82 будинки зареєстровані як товариства співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), ще 53 – кооперативні.

Голова правління ОСББ “Паркова, 3” Олександр Іванов розповів, що в їхньому будинку великий отвір у підвал закрито, бо туди залітали птахи плюс туди могла залізти людина, а зараз у підвалі багато інструменту. Але для котів вхід є.

Керівниця ще одного ОСББ “Ювілейна, 23” Людмила Сахно каже, що грати на продухах у будинку з’явилися до того, як депутати ухвалили рішення щодо котів. За її словами, вільних коштів, щоб відкрити ці продухи, ОСББ не має. Але в сусідньому будинку отвори у підвали відчинені, відповідно, коти можуть жити там.

Голова правління ОСББ “Палацова, 44” Ася Бикова розповіла, що у них у будинку на підвалах не продухи, а вікна, і зараз там ставлять ґрати та пластикові вікна, але отвори для котів все одно є. “Для котів ще теплотраси та колодязі скрізь доступні”, – каже вона.