Суд визнав незаконним скасування приватизації колишнього трамвайного депо у Краматорську
9 листопада 2021 року Донецький окружний адміністративний суд у повному обсязі задовольнив позов ТОВ “Модуль-Експерт” до Краматорської міської ради про визнання незаконним скасування приватизації колишнього трамвайного депо.
Своїм вердиктом суд визнав незаконним і скасував: рішення міської ради про відміну дозволу приватизації депо та наказ УЖКГ про призупинення приватизації цього об’єкта. Крім того, суд зобов’язав УЖКГ укласти з ТОВ “Модуль-Експерт” договір купівлі-продажу об’єкта нерухомості за ціною, сформованою за результатами торгів. Ну і нарешті краматорський міський бюджет має виплатити ТОВ понад 12 000 гривень, які воно заплатило у вигляді державного мита під час подання позову.
Нагадаємо, що у квітні 2021 року Краматорська міська рада вирішила продати через аукціон будівлі колишнього трамвайного депо на вулиці Олекси Тихого, які стали не потрібні місту після зупинки трамвайного руху. У липні 2021 року, після трьох раундів аукціону, було визначено покупця, яким стало ТОВ “Модуль-Експерт”. Разом з УЖКГ покупець виконав усі юридичні процедури, необхідні завершення угоди.
Втім, відразу після аукціону міська влада заявила, що їх не влаштовує ціна, яку заплатить переможець торгів. Міський голова Олександр Гончаренко пообіцяв, що буде знайдено схему, яка дозволить скасувати результати аукціону.
За кілька днів стало зрозуміло, що цією схемою буде просте скасування рішення міськради, яким об’єкт виставлявся на торги. І депутати ухвалили це рішення наприкінці липня 2021 року. Саме його ухвалення і заперечував покупець.
Аналізуючи обставини справи, суд дійшов висновків, що міська рада не мала права скасовувати чи вносити зміни до свого рішення, яким виставила об’єкт на торги.
І у цих висновках суду немає нічого нового. Ще у 2009 році Конституційний суд ухвалив рішення, в якому детально описав, що всі рішення органів місцевого самоврядування поділяються на нормативні акти та акти індивідуальної дії. І вносити зміни чи скасовувати можна лише нормативні акти, дія яких розтягнута у часі. У свою чергу акти індивідуальної дії застосовуються один раз і після завершення вичерпують свою дію. І рішення про продаж будь-якої комунальної власності є класичним актом індивідуальної дії.
Суд нагадав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати чи вносити зміни до своїх рішень, якщо вони викликали якісь подальші правовідносини. “Таким чином гарантується стабільність суспільних відносин між органами місцевого самоврядування та громадянами, яка народжує у громадянах впевненість у тому, що становище не буде погіршене пізнішим рішенням”, – наголошує суд. Більше того, на підтримку своїх висновків суд наводить широкий аналіз практики Європейського суду з прав людини.
Цікаво, що, намагаючись виправдати законність свого рішення, міська рада наводила два основні аргументи: будівлю було продано дешевше за його ринкову вартість і якась громадська організація вже уклала договір на проектування культурного простору на місці депо. І суд категорично відкинув ці аргументи. Понад те, він навіть відмовився аналізувати листи двох агентств нерухомості, які намагалися довести занижену вартість об’єкта. На думку суду, ці листи є неналежними доказами.
Теоретично, Краматорська міська рада може оскаржити це рішення. Але шансів на виграш у другій інстанції вкрай малі. Відразу кілька юристів, які спеціалізуються на адміністративних процесах, назвали рішення суду виваженим та дуже аргументованим. Крім того, Конституційний суд своїм рішенням 2009 року поставив крапку у спорі щодо можливості скасування рішень міської ради.
Публікацію створено в рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, що реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках програми Transition Promotion Program. Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.