Що не так з ремонтом Саду Бернацького в Краматорську за 328 млн грн: Як виглядає парк Любліна за такі гроші

Вже протягом п’яти років у Краматорську триває реконструкція “Саду Бернацького”, на роботи витратили шалені сотні мільйонів гривень з кишені платників податків, а результат чомусь сумний 

Сад Бернацького перетворився на нескінченний довгобуд, ремонтним роботам немає ні кінця, ні краю. Але варто прогулятися Садом, як розумієш, щось пішло не так. Особливо враховуючи те, що в сусідній Польщі, у Любліні – схожий парк, який коштував майже такі самі гроші, має геть інакший вигляд.

Depo.Донбас розбирався, що саме не так з реконструкцією Саду Бернацького і що там відбувається зараз.

Реконструкція Саду Бернацького: Як все починалося

Краматорський Сад Бернацького – справжній парк-загадка. У місті немає жодної людини, яка точно знає, яким буде вигляд парку після реконструкції. Справа в тому, що жодної презентації чи громадського обговорення проекту у Краматорську не відбувалося. Про майбутнє парку городяни дізнавалися зі слів народного депутата Максима Єфімова та його оточення. Краматорчанам обіцяли зробити красиво: спортивне спрямування, сухий фонтан, парк динозаврів…

В мережі існує лише одна візуалізація майбутнього парку – на сайті проектної компанії “Ароф”, хоча офіційним проектантом є ТОВ “Сіті-дизайн” з Харкова. Судячи з фотографій на сайтах обох дизайнерських агенцій та переліку розроблених проектів, незважаючи на різний склад керівників та власників, працює одна й та сама команда архітекторів.  Втім, результат, який бачать городяни, кардинально відрізняється від оприлюднених проектів. Він більше схожий на “довільний переказ”.  

За цей час жодного разу не оприлюднювалася проектна вартість реконструкції. Відслідкувати витрати на реконструкцію парка дуже важко, бо замовниками робіт є різні підрозділи обласної ВЦА та міської ради, а також різноманітні комунальні підприємства. Крім того, всі об’єкти розбиті на кілька черг і майже по кожній з них здійснювалася закупівля додаткових робіт без проведення тендеру.

Спочатку реконструкція парку відбувалася виключно коштом платників податків Краматорська. В листопаді 2015 року місто уклало перший контракт з підприємством “Промстроймонтаж” з оточення колишнього краматорського регіонала Костянтина Машненкова на реконструкцію центральної частини парку. Проектна вартість цих робіт становила майже 22 млн гривень. За ці кошті прокладено доріжки, встановлено освітлення, лавки та урни, а також побудовано кілька дитячих майданчиків та вхідну арку. Фактично до ладу привели невеличку територію поруч зі входом в парк. Попри те, що до осені 2016 року замість благоустрою ще кипів будівельний майданчик, Єфімов і тодішній очільник області Павло Жебрівський влаштували масштабне відкриття Саду Бернацького. Весь парк було прикрашено плакатами з обіцянками та звітами про досягнення народного депутата, а над парком підіймалися повітряні кулі з іменами Єфімова і Жебрівського. А вже в листопаді того ж року міська рада замовила додаткові роботи з озеленення Саду майже на 8 млн гривень. Тривати озеленення мало лічені дні, але не дуже зрозуміло, чи було воно проведене.

Крім озеленення території, у парку тривала розбудова спортивної інфраструктури. Комунальне підприємство “Об’єднання парків культури та відпочинку” у 2016-2017 роках уклало одразу дві угоди на побудову футбольного поля зі штучним покриттям на загальну суму 7,3 млн гривен. Скільки було заплачено реально, не відомо – попри вимоги законодавства, на сайті державних закупівель не розміщено інформацію про стан виконання договору та розмір фактично сплачених коштів.

Парк був фактичною недобудовою, але оточення Єфімова та керівництво області усіляко намагалися наповнити його життям, влаштовуючи там більшість міських та обласних свят. І це попри те, що реконструйована частина парку не могла прийняти велику кількість відвідувачів. 

Будівництво за рахунок екологічного фонду

У 2018-2020 роках реконструкцією парку опікувався переважно Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної ВЦА. Відповідаючи на інформаційний запит Depo.Донбас, директор Департаменту Сергій Натрус повідомив, що за цей час на реконструкцію парку було витрачено 127 мільйонів гривень. Це приблизно в два рази менше, ніж загальна сума за тендерами, які проводилися для здійснення цих робіт. Це може говорите або про те, що були виконані далеко не всі роботи, або що проекти “малювали зі стелі” й не враховували необхідного обсягу робіт.

В ці роки реконструкція Саду Бернацького велася переважно на території вздовж річок Торець та Друга Біленька. Зокрема, проектна вартість робіт з розчистки русла Торець становила майже 40 млн гривень. Проте витрачено було лише 26,5 мільйона. Аналогічна ситуація й з розчисткою Другої Біленької – при проектній вартості майже у 47 млн гривень підрядник виконав робіт лише на 37 млн.

В результаті набережна вийшла досить вбога та несучасна.

Фото: Depo.Донбас

Перш за все, вона не передбачає жодної можливості прямого доступу до води – парапети не мають проходів, а узбережжя оздоблене сітчастою плиткою з бетону й великими валунами. Спускатися таким берегом до води досить небезпечно.  Крім того, з бетонною плиткою вийшов конфуз – після першої зими вона почала розсипатися, підряднику довелось її терміново замінити.

Такій підхід максимально суперечить сучасній урбаністиці: в країнах ЄС результати реконструкцій – це максимальний доступ людей до будь-яких водойм.

Сад Бернацкого набережная, мост

Фото: Depo.Донбас

Наприклад, нещодавно була реконструйована набережна у центрі польського Вроцлава. Її перетворили за справжній громадський простір з величезною кількістю різноманітних рівнів та зон.

Вроцлав набережная парка

Фото: wroclaw.pl

Вроцлав набережная

Фото: wroclaw.pl

А під час реконструкції використовувалися переважно природне каміння, полірований бетон та дерево. Між цими набережними у сусідніх країнах – кілька сторіч архітектурної еволюції.

Також протягом 2018-2020 років на Сад Бернацького було витрачено 41,5 мільйона гривень для благоустрою території вздовж набережних. Це приблизно в три рази менше, ніж передбачено проектами. Мабуть, саме через це ця зона відпочинку не вражає оригінальністю, зручністю та затишком. 

Сад Бернацкого беседки

Фото: Depo.Донбас

Сад Бернацкого тротуар трещины

Фото: Depo.Донбас

Плутані доріжки, циклопічні альтанки в яких немає тіні та зон барбекю, вже почалися розвалюватися. Звісна річ, в рамках реконструкції, встановили ще кілька дитячих майданчиків.

Сад Бернацкого плитка трещины

Фото: Depo.Донбас

Сад Бернацкого детская площадка сломана качеля

Фото: Depo.Донбас

Крім того, наприкінці 2019 року було укладено догори на створення зелених насаджень та систем догляду за ними на загальну суму понад 20 мільйонів гривень, ці роботи були виконані в повному обсязі.

Проте, якщо пройтися парком, то можна помітити що значна частина дерев просто не прижилися, а подекуди системи крапельного поливу вже зруйновані.

Сад Бернацкого система полива повреждена

Фото: Depo.Донбас

Сад Бернацкого лавка в беседке

Фото: Depo.Донбас

Є ще одна особливість – дуже часто догляд за зеленими насадження коштує дорожче ніж їхня висадка. Особливо важливий догляд у степовому кліматі Донеччини, газони та квітники необхідно постійно поливати та доглядати.

Сад Бернацкого беседка и газон

Фото: Depo.Донбас

Хто і яким коштом буде цим займатися невідомо: по-перше, парк ще не введено в експлуатацію та не передано на баланс місту, а по-друге, у “Об’єднання парків культури та відпочинку” на це просто не має ресурсів та коштів. Наприклад, вже зараз можна помітити, що квітники не підготовлені до зими, тож частина коштовних рослин може просто не дожити до весни. А майже повна відсутність дерев є однією з головних претензій до Саду Бернацього – в літню спеку вся ця бетонна краса перетворюються в справжню піч з температурою майже 40-50 градусів. Тож знаходитися там літніми днями просто неможливо.

Як реконструкція Саду Бернацького відбувалася у карантинні роки

У 2020 році Краматорськ, через власне управління капітального будівництва, замовив будівництво вбиральні та кількох спортивних площадок у парку загальною вартістю 23 мільйони гривень. Проте, жодним з цих об’єктів городяни не можуть користуватися до цього часу.

Так виглядає вбиральня, але вона не працює.

Сад Бернацкого туалет

Фото: Depo.Донбас

Після обрання мером людини Єфімова, Олександра Гончаренка, реконструкція парку продовжилася з більш активним залученням коштів платників податків Краматорська. Так, в квітні 2021 року Управління капітального будівництва Краматорської міської ради уклало договір з ТОВ “Стройком” на побудову зони відпочинку з сухим фонтаном загальною вартістю 72 млн гривень. Крім того, ця фірма виконуватиме й будівництво систем водопостачання, електропостачання та відеоспостереження загальною вартістю 12 млн гривень.

ТОВ “Стройком” входить в орбіту Єфімова – вона зареєстрована по вулиці Куінджи, 14 (за цією адресою зареєстровано ще кілька фірм депутата), її керівником та співвласником є Максим Терещенко, який до цього був керівником  ТОВ “Крамміськбуд” – ще однієї фірми з оточення депутата. Також “Стройком” має спільний контактний телефон із вже згаданим ТОВ “Крамміськбуд”.

Зараз, попри несприятливу погоду, роботи в Саду Бернацького активно ведуться.

Сад Бернацкого реконструкция

Фото: Depo.Донбас

Сад Бернацкого реконструкция

Фото: Depo.Донбас

Крім того, у квітні цього року укладено ще один договір з ТОВ “Інтер-буд-Союз” на створення першої черги зелених насаджень у східній частині парку. Фінансуються ці роботи за рахунок обласного екологічного фонду через обласне КП “Дирекція з капітального будівництва адміністративних та жилих будівель”.

В рамках цих робіт вартістю понад 12 млн гривень будуть прокладені доріжки, встановлене освітлення, висаджені дерева та газони, а головне – встановлені ті самі обіцяні скульптури динозаврів. Проте не зрозуміло як пластикові динозаври пов’язані з захистом екології й чому їх будівництвом займається КП, що спеціалізується на будівництві адміністративних та житлових будівель. Можливо, це все виключно через те, що це КП перебуває у підпорядкуванні Департаменту екології Донецької ОДА.

Відповідаючи на наш запит щодо витрат на реконструкцію Саду Бернацького, керівник департаменту Натрус не пригадав ані про це КП, ані про роботи з озеленення, які воно замовило.

Скільки планикам податків коштує така реконструкція Саду Бернацького

 

Лише на п’ятому році реконструкції міська влада Краматорська під натиском опозиційних депутатів та активістів наважилася назвати перші офіційні видатки на реконструкцію цієї зони відпочинку. У червні 2021 року під час чергової сесії Краматорської міської ради було повідомлено, що на реконструкцію Саду Бернацького вже витрачено 190 млн гривень: 11 мільйонів – з міського бюджету, 33 мільйони – з державного й 147 мільйонів – з екологічного фонду Донецької області.

Крім того, вперше озвучено, що повна реконструкція Саду Бернацького коштуватиме платникам податків приблизно 328 млн гривень. Втім, не факт, що навіть ця сума є остаточною, бо вже зараз тривають роботи, загальна проектна вартість яких становить понад 135 млн гривень.

Слід зазначити, що це величезні кошти не лише за українськими мірками. У Східній Європі є приклади, коли об’єкти аналогічного розміру та масштабу коштували дешевше, ніж Сад Бернацького. Наприклад, у польському Люблині нещодавно закінчилася реконструкція Народного Парку, який дуже схожий на Сад Бернацього – він також розташований поряд з рікою та стадіоном і має спортивне направлення. Крім того, в обох парках майже однакова площа реконструкції – близько 25 гектарів.

На цих фото два мости у двох парках, на реконструкцію яких витратили майже однакову суму грошей.

Лише один міст у Краматорську.

Сад Бернацкого мост

Фото: Depo.Донбас

А інший – в Любліні

Люблин Народный парк мост

Фото: Maciej Kaczanowski, dziennikwschodni.pl

Реконструкція парку Любліна тривала лише півтора року й коштувала приблизно 300 мільйонів гривень (44 мільйони злотих). 

Люблин детская площадка

Фото: Maciej Kaczanowski, dziennikwschodni.pl

За ці кошти було прокладено доріжки, встановлено освітлення й дитячи та спортивні майданчики.

Люблин фонтан в Народном парке

Фото: Maciej Kaczanowski, dziennikwschodni.pl

Було навіть побудовано фонтан (не сухий, який значно дешевший в будівництві та експлуатації) та міст, на якому чудернацьким способом переплетені доріжки для велосипедистів та пішоходів.

Люблин мост в Народном парке

Фото: Maciej Kaczanowski, dziennikwschodni.pl

І найголовніше, що все це зроблене з сучасних матеріалів й орієнтоване на максимальний комфорт відвідувачів.

Люблин Народный парк

Фото: Maciej Kaczanowski, dziennikwschodni.pl

Люблин Народный парк

Фото: Maciej Kaczanowski, dziennikwschodni.pl

Й все це за умови європейської вартості матеріалів, техніки та європейських зарплат у будівельників. Ще одна суттєва відмінність – у польському парку, на відміну від краматорського, є дерева. І не просто молоді саджанці, а дорослі рослини, збережені під час реконструкції.

Які перспективи реконструкції Саду Бернацького

 

Скоріше за все, найближчим часом реконструкція Саду Бернацього не закінчиться. На проект витрачатимуть чергові десятки та сотні мільйонів гривень з бюджету.

По-перше, зараз приблизно п’ята частина парку не зазнала жодної реконструкції. Крім того, певна частина зелених насаджень, доріжок та зон відпочинку явно недороблені. 

По-друге, у 2021 році Краматорська міська рада придбала за 12,6 млн гривень у Старокраматорського машинобудівного заводу стадіон “Авангард”, який розташований у парку. Згідно з заявами керівництва муніципального клуба “Краматорськ”, для якого придбали цей стадіон, зараз триває розробка проекту реконструкції стадіону під час якої стара будівля буде демонтована, а на цьому місті побудовано новий стадіон з меншою кількістю глядацьких міст. 

А це означає, що після реконструкції слід очікувати нового благоустрою території Саду.